СУРДОЛОШКА СЕКЦИЈА - ШКОЛЕ

ШКОЛЕ

Некада су „специјалне“ школе биле подељене по типу сметње у развоју ученика, па су у складу са тим постојале школе за образовање деце оштећеног слуха. Реформом система образовања и васпитања и доношењем нових закона и других правних аката, „специјалне“ школе примају децу без обзира на тип сметње. Захваљујући развоју инклузивног образовања деца са оштећењем слуха све више похађају „редовне“ школе. Такође, захваљујући раном откривању оштећења слуха код деце и раној кохлеарној имплантацији, ова популација деце данас у највећем броју похађа „редовне“ школе. У таквој ситуацији деца са оштећењем слуха захтевају интензивну сурдолошку подршку кроз програме ране интервенције и подршке током школовања.

Иако данас дефектологија и сурдологија имају другачију улогу у пружању подршке деци са сметњама у развоју, односно деци са оштећењем слуха, некадашње школе за глуву и наглуву децу и даље постоје. Некадашње школе за децу оштећеног слуха су претрпеле спонтану трансформацију и почеле су да пружају подршку не само деци са оштећењем слуха него свој деци без обзира на тип сметње у развоју (деца са аутизмом, деца са вишеструким сметњама...) Ове школе и даље у највећем броју запошљавају дефектологе сурдологе који су кроз примену специфичних метода рада усмерени на развој говора и комуникације деце која похађају ове школе.

У наставку је списак школа које су раније биле школе за децу оштећеног слуха, а данас су под новим или старим називима школе које имају нове програме за децу са различитим сметњама у развоју. Са овим школама имамо веома добру сарадњу и у њима је запослен највећи број наших чланова.


Осим у наведеним школама, наши чланови, дефектолози сурдолози и сарадници, данас раде у здравственим установама, у приватним ординацијама и центрима за рехабилитацију, у установама социјалне заштите, у невладиним организацијама, у међународним организацијама, у локалним управама и у републичким органима.